People on food stamps aren’t buying these things because it’s fun, but because it’s cheap, easy calories because they’re homeless or working three jobs and don’t have the time to cook real food. The clock is not right here.
Having grown up in poor areas, people tend to buy things because those are the things they’re used to buying. They are generally not making rational choices about optimal calories per dollar spent or best nutritional value per hour of labor expended in cooking. My neighbors almost all drank, a large percentage did drugs, they were often quite impulsive about purchases, and few of them planned ahead very effectively. My mother got some neighbor ladies together to do monthly bulk shopping at a nearby big-city farmer’s market, saved us a ton of money, but nobody would have done it if she hadn’t talked them into it.
Real human beings are often not rational utility-maximizers. Explanations that assume that they are, are going to be deficient.
People on food stamps aren’t buying these things because it’s fun, but because it’s cheap, easy calories because they’re homeless or working three jobs and don’t have the time to cook real food. The clock is not right here.
Having grown up in poor areas, people tend to buy things because those are the things they’re used to buying. They are generally not making rational choices about optimal calories per dollar spent or best nutritional value per hour of labor expended in cooking. My neighbors almost all drank, a large percentage did drugs, they were often quite impulsive about purchases, and few of them planned ahead very effectively. My mother got some neighbor ladies together to do monthly bulk shopping at a nearby big-city farmer’s market, saved us a ton of money, but nobody would have done it if she hadn’t talked them into it.
Real human beings are often not rational utility-maximizers. Explanations that assume that they are, are going to be deficient.
No, they are buying them because they want to. I used to buy milk and cereal. It has sugar, but it’s 3 grams per serving instead of like 15.
Don’t tell me you don’t have time to pour a bowl of milk
The milk went bad three days ago and I haven’t had time to hike to the store because my car died and I don’t have the money to get it fixed.
I paid only $5 for grocery delivery. The time and money savings compared to going to fast food were worth it