Sometimes grocers have pre-formed fresh hamburger patties that they’re selling as a loss leader for ~$2-3 a piece or so. Splitting one of those in half and reforming it into two patties would yield two pretty large burgers while leaving another $1 per burger for bread, cheese, and potatoes. In fact, I’ve literally done exactly that before with excellent results. It is extremely easy to make a burger that’s better than you’d get from a fast food place, because those go for volume and consistency over quality, and even at a restaurant I’ve only ever found one place that made burgers comparable to what I can make at home although it was too expensive even a decade ago to go there more than occasionally.
Sometimes grocers have pre-formed fresh hamburger patties that they’re selling as a loss leader for ~$2-3 a piece or so. Splitting one of those in half and reforming it into two patties would yield two pretty large burgers while leaving another $1 per burger for bread, cheese, and potatoes. In fact, I’ve literally done exactly that before with excellent results. It is extremely easy to make a burger that’s better than you’d get from a fast food place, because those go for volume and consistency over quality, and even at a restaurant I’ve only ever found one place that made burgers comparable to what I can make at home although it was too expensive even a decade ago to go there more than occasionally.