• blarghly@lemmy.world
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    3
    ·
    14 hours ago

    Given that this is the only take I’ve ever seen about Applebee’s, imma go ahead and say that Applebee’s is properly rated. And it is rated bad.

  • zipzoopaboop@lemmynsfw.com
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    2
    ·
    14 hours ago

    Overated? I’ve never heard anything good about it, while it sits pretty comfortably in the Denny’s overpriced microwave good tier

      • jaybone@lemmy.zip
        link
        fedilink
        English
        arrow-up
        3
        ·
        2 days ago

        They have a burger at Applebees near me. It’s like $17.00. It’s a decent burger but no way should it cost that much.

        • Mac@mander.xyz
          link
          fedilink
          English
          arrow-up
          2
          ·
          1 day ago

          There a place in Portland my friend likes and she told me a Burger meal was like $30. Fucking what

          • jaybone@lemmy.zip
            link
            fedilink
            English
            arrow-up
            2
            ·
            15 hours ago

            Yeah that’s nuts. But I’d be willing to try it. So long as I know what I’m getting into ahead of time. That better be a good-ass fuckin burger.

      • errer@lemmy.world
        link
        fedilink
        English
        arrow-up
        2
        arrow-down
        1
        ·
        2 days ago

        Pro tip: use the app and you can get two tacos for $.99. I’ve been living off that deal for years now.

  • seralth@lemmy.world
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    9
    arrow-down
    1
    ·
    2 days ago

    10 bucks barely gets you enough decent quality ingredients to make a home cooked meal where I am. The fact you can even get food at an applebees for 10 bucks and it looks like real food is surprising.

    • HeyJoe@lemmy.world
      link
      fedilink
      arrow-up
      5
      ·
      2 days ago

      I don’t disagree, but you normally get more than 1 serving with the home cooked meal for $10 over the 1 single serving at Applebee’s. If I pick up ground beef, I’m getting about 4 burgers with the pack.