$10 would be a bargain at some places
I know right? A burger, fries and coke is $13 at Jack in the Box.
They have a burger at Applebees near me. It’s like $17.00. It’s a decent burger but no way should it cost that much.
There a place in Portland my friend likes and she told me a Burger meal was like $30. Fucking what
Yeah that’s nuts. But I’d be willing to try it. So long as I know what I’m getting into ahead of time. That better be a good-ass fuckin burger.
She says it’s her favorite. I would too. lol
Pro tip: use the app and you can get two tacos for $.99. I’ve been living off that deal for years now.
Pro tip x 2: learn to cook don’t eat their garbage
When I was working a night shift and 100 lbs overweight I’d get their munchie meals, but the taco I would just throw away. I still have a serious love of processed and greasy foods and those things are inedible.
Hahaha in college i had friends that loved those things, always a pass from me tho
Dammit now I’m craving tacos, but that means I would have to put my shoes on. Decisions, decisions.
It’s the worst when you are trying a new place too and you’re getting fleeced with the small portions, high cost, and it tastes worse than something you could’ve just reheated from home.
Given that this is the only take I’ve ever seen about Applebee’s, imma go ahead and say that Applebee’s is properly rated. And it is rated bad.
I can microwave my own food, thank you.
What can you buy, of substance, for $10 at Applebee’s that’s worth walking in there for?
Overated? I’ve never heard anything good about it, while it sits pretty comfortably in the Denny’s overpriced microwave good tier
10 bucks barely gets you enough decent quality ingredients to make a home cooked meal where I am. The fact you can even get food at an applebees for 10 bucks and it looks like real food is surprising.
I don’t disagree, but you normally get more than 1 serving with the home cooked meal for $10 over the 1 single serving at Applebee’s. If I pick up ground beef, I’m getting about 4 burgers with the pack.
Fast food why you no make me go fast?!?
in my country 10$ is a lot of food, like 2-3 days worth of good food